En Güncel Mekan

OBAMA, TÜRKİYE’NİN YANINDA

Posted by ucurumcicegi Kasım 26, 2008

ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Sheron Anderholm Wiener, terör örgütü PKK’nın ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye ile ABD arasındaki yakın işbirliği ve koordinasyonun, Barack Obama döneminde devam ettirileceğini düşündüğünü söyledi. Amerika’nın İstanbul Başkonsolosu Wiener, Sakarya Valisi Hüseyin Atak’ı makamında ziyaret etti. Nezaket ziyaretinin sonunda Vali Atak Wiener’a seramik plaket hediye etti. Wiener ise Vali Atak’a ABD’deki ulusal parklar hakkında bilgiler içeren bir kitap hediye etti
Orman Park’ta çay içen ve Kent Parkı gezen Wiener, daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na da ziyaret etti. Kent Park’ta Cihan muhabirinin sorularını yanıtlayan Wiener, Türkiye’nin ABD için önemli stratejik ortak ve müttefik olduğunu belirtti.

Barack Obama döneminde Türkiye’nin; ABD’nin yakın bir dostu, müttefiki ve önemli bir stratejik ortağı olmaya devam edeceğinden hiç bir şüphesinin olmadığını kaydeden Wiener, “Yeni yönetimin politikaları nasıl olacak, bunu henüz bilemiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim; Türkiye ABD için önemli stratejik ortak bir müttefik. Bu bütün yönetimler döneminde bu şekilde olmaya devam etmiştir. Yeni yönetim döneminde de Türkiye’nin ABD’nin yakın bir dostu, müttefiki ve önemli bir stratejik ortağı olmaya devam edeceğinden hiç bir şüphem yok.” diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında terörizme karşı yakın bir işbirliği olduğunu ifade eden Amerikalı diplomat, PKK’nın ortadan kaldırılmasına yönelik çabalarda iki ülkenin yakın bir işbirliği içerisinde bulunduğunu bildirdi. Wiener, iki ülkenin terörizme karşı yürüttüğü işbirliğinin şimdiye kadar çok başarılı olduğunu vurguladı. İki ülkenin terörizme karşı ortak mücadele etmekte karşılıklı çıkarları olduğunu anlatan Wiener, Obama döneminde de terörizmle mücadele konusundaki yakın işbirliğinin ve koordinasyonun devam ettirileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Wiener, “Genel olarak terörizme aynı zamanda bir terörist örgüt olarak PKK’nın ortadan kaldırılmasına yönelik çabalarda iki ülke yakın bir işbirliği içerisinde. Bu işbirliği şimdiye kadar çok başarılı oldu. Ben yeni yönetim döneminde de terörizmle mücadele konusundaki yakın işbirliğinin ve koordinasyonun devam ettirileceğini söyleyebilirim.” diye ekledi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: