En Güncel Mekan

VERGİ DAİRELERİNDE “EVDO” SIKINTISI

Posted by ucurumcicegi Kasım 15, 2008

Maliye Bakanlığı’nın mal müdürlükleri ve vergi dairelerinde geçen hafta bilgisayar krizi yaşandı. Tüm vergi dairelerini birbirine bağlayan sistemde hatalı yapılan veri tabanı girişi, günlerce, İstanbul’da vergi dairelerinde yapılan işlemlerin ana havuzda görülmemesine neden oldu. Pilot 4 bölgenin vergi dairesinde durum düzeltilirken, sistemin tamamen düzeltilmesi için çalışmalar devam ediyor.
Maliye Bakanlığı’nın en önemli projelerinden olan ve vergi dairelerini otomasyon sistemine geçirmek için başlatılan Elektronik Vergi Dairesi Otomasyonu’nda yaşanan hata(EVDO), İstanbul’da sistemin kilitlenmesine neden oldu. Kurulumu hala devam eden ve 2009’da bitirilmesi öngörülen projeyi 2 büyük özel şirket yürütüyor. İhaleyi alan iki firmanın yaptığı otomasyona geçiş çalışmaları bir taraftan devam ederen, diğer taraftan da en geniş kullanıcı ağına sahip İstanbul’da geçen hafta sistem çöktü.

Tahsilat için sisteme giren kullanıcıların tamamı sürekli olarak hata bildirimlerini almalarıyla başlayan kriz, ilk çapta veri tabanından olduğu sanıldı. Yapılan ilk incelemede veri tabanının “Sybase”den “Mysq”e çevrilmeye çalışıldığı bu yüzden de, veri tabanına girildiğinde tüm kayıtlarla ilgili “Sistem error 404, ekran görüntülenemiyor” cevabının alındığı öğrenildi. Vergi dairelerinde işlemler manuel olarak yapılırken, sisteme hızla müdahale edildi.

Bu arada vergi dairelerinde işlemler, tüm kayıtları ana havuzdaki kayıtlarla eşleştirilemediği için yapılamadı. Çoğu mükellef bilgisayar problemi olduğu gerekçesiyle vergi dairelerinden geri dönerken, çalışanlar ise bilgisayar arızasının beyannamelerin son günü tahsilatına denk gelmemesini şans olarak değerlendirdiler. Firma yetkilileri ana veri tabanında yapılan değişikliğin kimin tarafından yapıldığını araştırırken, pilot 4 vergi dairesindeki sorun ilk çapta aşıldı. Yetkililer, bu hafta tüm bilgisayarların normale dönüştürmek için geceli gündüzlü çalışmaya devam edildiğini bildirdiler.(

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: