En Güncel Mekan

VERGİ, SOSYAL GÜVENLİK AÇIĞINI AZALTTI

Posted by ucurumcicegi Kasım 12, 2008

Bütçe açığı bu yılın ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında azaldı, 70,8 milyon YTL seviyesinde gerçekleşti.
Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre 2008 yılı ocak-ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre bütçe gelirleri yüzde 12,7 arttı. Giderleri ise yüzde 7,4 oranında yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre bütçe açığı yüzde 60,2 oranında azalırken, faiz dışı fazla yüzde 18,7 oranında arttı. Yine bu yılın ocak-ekim döneminde faiz dışı fazla, 2008 sonu için 38 milyar 3 milyon YTL olarak öngörülen hedefin 461 milyon YTL üzerinde gerçekleşti.

VERGİ GELİRLERİ YÜZDE 13,3 ARTTI

Açıklamada vergi gelirleriyle ilgili de olumlu haber yer alıyor. 2008 yılı ocak-ekim dönemindeki vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,3; faiz hariç bütçe giderleri de yüzde 11,2 oranında artış gösterdi. Vergi türleri itibariyle 2008 yılının ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre gelir vergisinde yüzde 7,5, banka ve sigorta muameleleri vergisinde yüzde 28,2, dahilde alınan KDV’de yüzde 7,6, ithalde alınan KDV’de yüzde 3,9, özel tüketim vergisinde yüzde 10,4, damga vergisinde yüzde 7,8 ve harçlarda yüzde 1,0 oranlarında artışlar meydana geldi.

Gider kalemleri içinde ise personel giderleri, 2007 yılının ekim ayına göre yüzde 10,8 oranında artış göstererek, 4 milyar 147 milyon YTL’ye ulaştı. Sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri, 2007 yılının ekim ayına göre yüzde 8,5 arttı. Bu kurumlara bütçeden aktarılması öngörülen 6 milyar 405 milyon YTL’nin yüzde 7,7’si kullandırıldı.

SOSYAL GÜVENLİĞE YAPILAN DESTEK AZALDI

Bütçede sevindirici başka bir gelişme de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun finansman açığındaki azalma oldu. 2007 yılının ekim ayında sağlık emeklilik ve sosyal yardım giderleri için 3 milyar 123 milyon YTL transfer yapılırken, prim borcu yapılandırmasının etkisiyle, bu yıl söz konusu transfer miktarı yüzde 22,1 azaldı. 2008 ekim ayında bu alanlara yapılan transfer 2 milyar 434 milyon YTL’de kaldı. Bu kapsamda, ekim ayında finansman açığı için SGK’ya geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 oranında azalışla 1 milyar 935 milyon YTL transfer yapıldı.

BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK

Maliye’nin açıklamasının sonunda mali disiplinden taviz verilmeyeceği bir kez daha vurgulandı ve, “Bütçe giderlerinin yılsonu hedefleri içinde kalması ve bütçe gelirlerinin hedeflerimiz ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli her türlü tedbir alınacaktır.” denildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: