En Güncel Mekan

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 70. YILINDA ANILIYOR

Posted by ucurumcicegi Kasım 9, 2008

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk, ölümünün 70. yılında başta Başkent Ankara olmak üzere tüm yurtta yapılacak törenlerle anılacak. Anma törenleri Anıtkabir’de yarın saat 08.35’de başlayacak. Törenler kapsamında ilk olarak Anıtkabir’e çelenk koyma töreni yapılacak. 08.35’de korteje dahil zevatın Anıtkabir’deki Aslanlı yol başında yerlerini alacak ve 08.50’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla yürüyüş başlayacak. Büyük Önder Atatürk’ün yaşama gözünü yumduğu saat olan 09.05’de Cumhurbaşkanı Gül Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunulacak, ardından İstiklal Marşı okunacak.
Büyük Önder’in son nefesini verdiği an olan 09.05’de ise tüm yurtta, sirenler çalacak ve hareket halinde olan tüm yurttaşlar bulundukları yerde saygı duruşunda bulunacak.

Cumhurbaşkanı Gül’ün özel defterin imzalanmasının ardından korteje dahil olmayan sivil ve askeri öğrenciler mozole önünde saygı geçişi yapacak. Saat 11.00’de ise Anıtkabir halka açılacak.

Anıtkabir’in yanı sıra Ankara’daki törenler kapsamında Ulus Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Anıtı’na da çelenk koyulacak. Aynı zamanda bütün resmi, özel kurum ve kuruluşlarda güneşin batışına kadar bayraklar yarıya indirilecek. Tüm resmi ve özel okullarda Atatürk için törenler düzenlenecek.

-DOLMABAHÇE’DEKİ ODASINDA DA TÖREN-

Atatürk’ün saat 9.05’te hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında da anma töreni gerçekleştirilecek. Anma törenine mülki, askeri ve idari erkan, sivil toplum örgütleri katılacak. Tören için 10 Kasım günü saat 08.00’de sarayın kapıları ziyarete açılacak. Atatürk’ün odasında gerçekleştirilecek resmi tören, Muayede Salonu’na konulan ekranlardan izlenebilecek. Bahçede bekleyen ziyaretçiler için çadır kurulacak, ayrıca Daire Başkanlığı binası alt katında bulunan “Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi” ücretsiz gezilebilecek.

-ANMA TOPLANTILARI, FİLM GÖSTERİMLERİ-

Atatürk’ün ölümünün 70. yılı nedeniyle resmi törenlerin yanı sıra birçok anma toplantısı da düzenlenecek. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı’nda yapılacak törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Atatürk Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural bir konuşma yapacaklar.

Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Kurtuluş” ve “Sarı Zeybek” filmleri OR-AN Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi’nde 16 Kasım’a kadar gösterilecek. Yine aynı tarihler arasında söz konusu kütüphanelerde Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınların sergisi açık olacak.

-ADOB’TAN 10 KASIM’DA 3 DESTAN-

Ankara Devlet Opera ve Balesi de Devlet Sanatçısı Muammer Sun’un bestelediği “Üç Destan” adlı müzikli anlatıyı, 10 Kasım’da Atatürk’ün anısına sahneye koyacak. Türk Ulusunun bağımsızlık mücadelesini ve bu yoldaki kahramanlığını anlatan eser, Sakarya ve Çanakkale Savaşları ile Büyük Taarruzu konu alıyor. Eserde anlatıcı olarak usta tiyatrocular Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter görev alacaklar. Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu’nun sahne alacağı eser, Çanakkale, Sakarya ve Dumlupınar adında üç bölümden oluşuyor. “Üç Destan”, 10 Kasım saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde izlenebilecek.

-ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 70. YILINDA BEYAZ PERDEYE DE DAMGASINI VURDU-

Öte yandan, Atatürk ölümünün 70. yılında, Can Dündar tarafından hazırlanan “Mustafa” adlı belgeselle beyaz perdeye de damgasını vurdu.

“Mustafa”, gösterime girdiği 29 Ekim tarihinden itibaren, yakaladığı yüksek seyirci sayısının yanı sıra tartışmaları da beraberinde getirdi. Atatürk’ün askeri ve siyasi yönlerini resmi dilin dışına çıkararak insani yönleriyle pekiştiren “Mustafa” filmini daha ilk haftada 642 bin 956 kişi izledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: