En Güncel Mekan

Ekim ayı zamları memuru 50 YTL daha fakirleştirdi

Posted by ucurumcicegi Kasım 8, 2008

Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı çalışma, yapılan zamların Ekim ayında Türk ailesini 50 YTL daha fakirleştirdiğini ortaya koydu.

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamada, bir ailenin insanca yaşayabilmesi için gerekli miktarın geçen ay 50 YTL artarak 2 bin 725 YTL'ye yükseldiği belirtildi. Ekim ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 2,6’ya yükselmesi sonucu birçok ürüne zam geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yapılan bu zamlar, memurların kendileri ve ailelerinin insanca yaşaması için yapmak zorunda olduğu harcamalara 50 YTL olarak yansıdı” denildi.

Asgari ücretli, dar ve sabit gelirlilere yapılan 6 aylık zammın yüzde 4 seviyelerinde kalırken, zorunlu harcamalardaki artışın bu oranın çok üzerinde gerçekleştiğinin altı çizilen açıklamada, Ekim ayında memurların ısınma giderinin 8.2, kira giderinin 5, elektrik giderinin 4, gıda harcamasının 8.5, giyim harcamasının 4, temizlik harcamasının 2.5 YTL arttığı belirtildi.

Açıklamada, son bir ayda domates fiyatının yüzde 83, patlıcan fiyatının yüzde 43, salatalık fiyatının yüzde 35, çarliston ve kabak fiyatının yüzde 34, takım elbise fiyatının yüzde 14, gömlek fiyatının yüzde 11, kömür fiyatının yüzde 10 ve elektrik fiyatının yüzde 9 arttığı kaydedildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s