En Güncel Mekan

YOKSULLUK SINIRI UÇTU!

Posted by ucurumcicegi Kasım 6, 2008

Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Ekim ayında bin 372 YTL 26 YKr’ye yükseldi.
Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamada, konfederasyonun Araştırma Geliştirme Merkezi’nin, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Ekim ayı fiyatlarını baz alarak yaptığı ”asgari geçim endeksi” araştırmasına göre, çalışan tek kişinin Eylül ayında bin 346 YTL 97 YKr olan yoksulluk sınırı bu ay bin 372 YTL 26 YKr’ye, 4 kişilik bir ailenin geçen ay 2 bin 676 YTL 30 YKr olan asgari geçim haddi ise 2 bin 724 YTL 84 YKr’ye yükseldiği kaydedildi.

Araştırmaya göre, çalışan tek kişinin açlık sınırının ise bir önceki aya göre yüzde 1,91 oranında yükselerek bin 50 YTL 93 YKr olduğu ifade edildi. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamalarının toplamının da Ekim 2008’de bin 36 YTL 49 YKr olarak hesaplandığı belirtildi.

Açıklamada, ”ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin” ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2008 maaşından geriye yalnızca 167 YTL 6 YKr kaldığı ifade edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: