En Güncel Mekan

Mamutlar dünyaya dönebilir

Posted by ucurumcicegi Kasım 6, 2008

Bugüne kadar sadece yaşayan hücrelerden klonlama gerçekleştiren bilimadamları, şimdi de nesli tükenmiş hayvanları tekrar dünyaya döndürmek için kolları sıvadı.

Japon bilimadamlarının 16 yıl boyunca buz dolabında saklanan donmuş bir farenin DNA’sından başka bir fare daha kopyalanması, mamutlar için de umut ışığı oldu.

Buz kristallerinin DNA’ya zarar vermesi yüzünden donmuş hücreden klonlamanın zor gerçekleştirildiğini, ancak imkansız olmadığını savunan Japon bilimadamları, Rusya’da donmuş bir halde bulunan bebek mamut yavrusu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bilimsel ‘National Academy of Sciences’ dergisinde yayımlanan ve araştırmacı Teruhiko Wakayama’nın kaleme aldığı makalede “Fare ile yaptığımız denemelerden sonra donmuş hücreleri kopyalayabileceğimiz gördük. Bu teknik, nesli tükenmiş hayvanların yeniden doğuşu için de kullanılabilir” dedi.

Fil familyasının nesli tükenmiş cinsi olan mamutlar, 4,5 metre boy ve 8 ton ağırlığa kadar varabiliyor. Derisi ve 4 uzun dişi tüylü olan mamutlar en son M.Ö. 1700 yıllarında görüldü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: