En Güncel Mekan

İŞTE AB’NİN TÜRKİYE İLERLEME RAPORU

Posted by ucurumcicegi Kasım 5, 2008

Türkiye İlerleme Raporu’nu yayımlayan AB Komisyonu, sivil anayasa çalışmalarının sonuç vermemesini eleştirerek demokrasi ve insan haklarını güçlendirecek reformların yapılması çağrısında bulundu.
AB üyelik süreci kapsamında Türkiye’nin son bir yılını değerlendiren İlerleme Raporu’nda “İktidar partisi, bir grup akademisyeni 1982 Anayasası’nı, diğer unsurlar yanında Türkiye’de temel hakları uluslararası standartlarla uyumlu hale getirecek şekilde değiştirmekle görevlendirdi. Buna rağmen bugüne dek ne bir taslak TBMM’ye ya da kamuoyuna sunuldu, ne de bunun tartışılması için somut bir takvim belirlendi” deniliyor.

AB Komisyonu’nun hazırladığı belgede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “uzlaştırıcı tutumu, hükümetle iyi çalışması, AB ile ilgili reformların hızlandırılması çağrıları, dışı politikadaki aktif rolü” nedeniyle övülürken, “Silahlı kuvvetlerin resmi ve gayrı resmi kanalları kullanarak önemli siyasi etki icra ettiği” tespiti yapılıyor. Bu kapsamda, üst düzey komutanların “Kıbrıs, Güneydoğu, laiklik ve siyasi partiler gibi yetkilerini aşan iç ve dış politika konularında görüş bildirdiği” ifade ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri?nin “hala bazı gazeteci ve medya kuruluşlarının resepsiyonlara ve brifinglere katılmasına izin vermediği” belirtilen raporda, “basın özgürlüğüne tam saygı gösterilmesi” isteniyor.

Türk basınında, “toplumda ?hassas? olarak algılanan konular dahil geniş bir alanda açık tartışma devam ediyor” denilen AB raporunda “Üst düzey yetkililer, özellikle yolsuzluk iddialarıyla ve terörle mücadeleyle ilgili haberlerin ardından basını şiddetle eleştiren açıklamalar yaptı” tespiti yapılıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yapılan değişikliğin “bazı olumlu sonuçlar doğurduğu” belirtilen İlerleme Raporu’nda, “metnin büyük ölçüde korunduğu, dava açılmasında Adalet Bakanına tanınan yetkiyle siyasallaşma ihtimaline kapı aralandığı” eleştirisi yapılıyor.

Güvenlik güçlerinin, örnek verilerek “orantısız güç kullanmak veya şiddete başvurmakla” suçlandığı AB raporunda, “yargının tarafsızlığıyla ilgili endişelerin sürdüğü” belirtiliyor.

Belgede “Ergenekon” davasıyla ilgili olumlu ya da olumsuz görüş bildirilmeksizin soruşturma süreciyle ilgili bilgiler veriliyor.

Hükümetin, yolsuzlukla mücadele konusunda “kapsamlı bir strateji hazırlamamakla” eleştirildiği raporda, Türkiye’de yolsuzluğun “yaygınlığını koruduğu” tespiti yapılıyor. Üniversiteler, yerel yönetimler ve arazi yolsuzluklarıyla ilgili birçok iddianın basında yer aldığı ve bunun sonucunda üst düzey isimlere karşı soruşturmalar başlatıldığı aktarılıyor.

Raporda, “Türkiye’nin Kıbrıs sorununa BM gözetiminde kapsamlı çözüm bulunması taahhüdüne bağlılığını koruduğu, Eylül ayında adada 2 toplum liderleri arasında başlayan kapsamlı müzakereleri memnuniyetle karşıladığı” bilgisiyle “Türkiye?nin (Kıbrıs?ta) kapsamlı çözüm konusundaki iyimser havaya somut adımlarla katkı sağlaması” talep ediliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: